Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Döbbenetes a különbség.
Mariupol. Ukrajna tizedik legnagyobb városa, Pécs nagyságú területre, Debrecen duplája lakosságra. Azaz csak volt, 2021-ben. Mára már alig 100.000 fő maradt a városban, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint
Mariupol teljesen megsemmisült”.
A város talán akkor kapta a legnagyobb médiafigyelmet a háború alatt, amikor bombatámadás ért egy színházat, amiben feltehetőleg 1000-1200 civil tartózkodott. A másik nagy médiafigyelmet kapott mariupoli hadiesemény, az Azovstal acélgyár ostroma volt.
A város tavaly ilyenkor épp karácsonyra készülődött, az ortodox országok ugyanis két héttel később tartják a karácsonyt. Egyre több felvétel kering a tavalyi készülődésről, a város főterén állított karácsonyfáról, a díszkivilágításokról, sétálgató emberekről. Ha összevetjük azokkal a felvételekkel, amik idén készültek, a háború hatása szembeötlő.
Ahogy Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértő fogalmazott, „retrospektíven nagyon nehéz szemlélni ezeket a boldog életképeket: mintha egy horrorfilm előtt ülve izgulnánk a szereplőkért, hogy mindjárt valami elkerülhetetlen tragédia fog történni, meneküljenek, amíg lehet. Ez a tragédia pedig elkerülhetetlenül be is következett: két hónappal a felvétel után Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, és Mariupol már az első napokban a frontvonalra került, ami életveszélyessé tette az ottlakóknak a menekülést a városból”.
Fontos megemlíteni, hogy mindezek közben az orosz nyelvű források drasztikusan más friss videókat publikálnak Mariupolból. Az egyik friss videó tanúsága szerint például, az oroszok villámgyorsan új lakóépületeket húztak fel.
@sportage5552 #мариуполь2022 оригинальный звук -
Nyitókép: A mariupoli színház tavaly és most. Forrás: Reddit